Błąd
  • [SIGPLUS_EXCEPTION_ENGINE] The current combination of configuration settings requires the sexylightbox lightbox engine, which is not available.

Relacja z wycieczki – 24 sierpnia

W ramach projektu uczestnicy z obu domów dziecka udają się na wycieczki do dwóch muzeów w Warszawie – Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Wojska Polskiego.

Jako pierwsze wyjechały dzieci i młodzież z domu dziecka w Dąbrówce Strumianach. 24 sierpnia wczesnym rankiem pod placówkę podjechał bus, do którego radośnie zapakowaliśmy się wraz z prowiantem, wychowawczynią i koordynatorem projektu, i odjechaliśmy w kierunku Warszawy, słuchając po drodze muzyki. Do Warszawy dotarliśmy około godziny 11, jak się okazało, godzinę przed wyznaczonym terminem zwiedzania.

Na szczęście pogoda była wspaniała, więc cała grupa (12 dzieci) zasiadła w parku koło Muzeum Powstania Warszawskiego na Woli. Czas oczekiwania umiliło nam słońce i krótka rozmowa z jednym z przewodników po muzeum.

Punktualnie w południe przekroczyliśmy progi placówki. Powitał nas starszy, sympatyczny przewodnik, który zaczął od przepytania dzieci na okoliczność wiedzy o powstaniu. Część odpowiedzi była poprawna, część zabawna, a przewodnik prostował i uzupełniał naszą wiedzę. Chodziliśmy po zatłoczonych salach (było tam tego dnia bardzo wielu indywidualnych zwiedzających) i słuchaliśmy z zapartym tchem opowieści o dzielnych powstańcach, łączniczkach kanałowych, walczących dzieciach i tle historycznym. Zatrzymywaliśmy się przy gablotach z eksponatami, m.in. bronią, ulotkami, zdjęciami. Muzeum wydało nam się ciekawe, interaktywne i zaskakujące.

Niewątpliwie najciekawszym momentem była wizyta w kanałach. Pracownicy muzeum starali się odtworzyć nastrój zagrożenia, ciasnotę autentycznych kanałów. Najpierw szliśmy takim o wysokości 1,60 m. Prawie każde z nas mieściło się w nim bez przeszkód. Potem pojawiła się ciemność i wysokość kanału kurczyła się z każdym krokiem, zrobiło się także ciaśniej. Pomimo że w atrapach kanałów jest sucho, naprawdę odczuliśmy ich straszną atmosferę.

Pod koniec zwiedzania obejrzeliśmy w specjalnym muzealnym kinie film „Miasto Ruin” w technice 3D. Pokazywał on, jak wyglądała z lotu ptaka zniszczona działaniami wojennymi Warszawa.

Podziękowaliśmy przewodnikowi, odnaleźliśmy busa i przejechaliśmy do Muzeum Wojska Polskiego, które mieści się przy Alejach Jerozolimskich, prawie nad samą Wisłą. W rozległym ogrodzie placówki obejrzeliśmy rozstawione tam repliki i oryginały samolotów, czołgów, haubic – a nawet oryginalny pojazd Kubuś, którym byliśmy bardzo zainteresowani i przy którym robiliśmy sobie zdjęcia oraz usiłowaliśmy dojść, z jakiego materiału został wykonany.

Zmęczeni zwiedzaniem, daliśmy sobie trochę czasu wolnego na krótki spacer i obejrzenie z zewnątrz Pałacu Kultury. Potem przejechaliśmy busem do lokalu sieci Mc Donald's, gdzie zjedliśmy niezbyt zdrowy, ale radosny posiłek (ale na deser było jabłko!). Po 18.30 byliśmy z powrotem w Dąbrówce.

{gallery}foto/wycieczka1{/gallery}

 

      

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego